Fundacja z Pompą działa raptem kilka miesięcy, a już ma na swoim koncie – sukcesy. Po raz kolejny przekazała na Oddział Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego sprzęt niezbędny do podawania chemioterapii: dwie pompy infuzyjne, pulsoksymetry, wenflony oraz katetery o łącznej wartości 15 tys. zł.

Pomysł stworzenia Fundacji z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką  wspierającej Oddział Hematologii Dziecięcej UCK narodził się kilka miesięcy temu, w maju. W tym samym czasie na oddziale kliniki spotkali się rodzice, którzy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce.
Inicjatywa założenia fundacji wyszła od pani Marty Czyż-Taraszkiewicz.
Spytałam panią ordynator, czy mogłabym przekazać 1 proc. podatku na rzecz kliniki i dowiedziałam się, że nie jest to możliwe, ponieważ żadna organizacja pożytku publicznego nie działa na jej rzecz. Usłyszałam, że oczywiście szpital ani lekarze, nie widzą przeciwwskazań, a nawet czekają na taką inicjatywę – informuje Czyż-Taraszkiewicz.

 

 

Idea wsparcia kliniki, nie narodziła się przypadkowo. Sprzętu brakuje, a potrzebujący nie mają czasu czekać…
Na oddziale brakuje pomp infuzyjnych, nie dość, że się psują, to ich najzwyczajniej brakuje, wyrywamy je sobie często z rąk, ponieważ jedno dziecko może potrzebować dwóch czy nawet trzech urządzeń jednocześnie – mówiła kilka miesięcy temu  Marta Czyż-Taraszkiewicz, przedstawicielka rodziców, która dopięła swego i mimo tego, że jej dzieci nie leczą się w szpitalu, dalej kontynuuje działalność fundacji, pozyskując kolejnych sponsorów.
Jednym z przedsiębiorstw wspierających działania fundacji jest firma Emu, która już po raz drugi ufundowała pompę infuzyjną.
Wystarczyło przyjść z pierwszą pompą na oddział, zobaczyć uśmiechnięte dzieciaki, które są w strasznej sytuacji, ale się nie poddają i są bardzo, bardzo dzielne. To wystarczyło. Firma jest rodzinna, wykonywałam polecenia prezesa, czyli mojego taty. Próbowałam znaleźć także innych darczyńców i w ten sposób dotarłam do firmy Baterie Przemysłowe, która też była chętna pomóc. I miejmy nadzieję, że tych firm się znajdzie więcej. Bo to jest ważne – opowiada Inga Szwarc z firmy Emu.

Kiedy tylko dowiedzieliśmy się o tak szczytnym celu, to stwierdziliśmy, że też musimy w tym przedsięwzięciu uczestniczyć, dlatego też  sfinansowaliśmy jedną pompę. Myślę, że będziemy wspierać kolejne inicjatywy fundacji – zapewnia Adam Fiebig z firmy Baterie Przemysłowe.

Oddział Hematologii Dziecięcej działający przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przyjmuje chorych z całego Pomorza. To jedyny oddział w województwie, w którym leczy się choroby nowotworowe układu krwiotwórczego u dzieci – białaczkę i chłoniaki.  Pompy infuzyjne, które przekazano w poniedziałek to specjalistyczne urządzenia medyczne do ciągłego lub cyklicznego podawania dożylnego leku z określoną prędkością i we właściwej dawce. Przy ich pomocy podaje się także krew i jej preparaty. Fundacja ofiarowała także 100 bionecteurów do cewników centralnych, umożliwiających podawanie leków i pobieranie krwi, 500 wenflonów, pozwalających na stały dostęp do danego naczynia krwionośnego, bez konieczności wielokrotnego nakłuwania, a także sześć pulsoksymetrów rejestrujących pracę serca. Łączna wartość przekazywanego sprzętu to ponad 15 tysięcy złotych.


Mam nadzieję, że tego sprzętu będzie jeszcze więcej i jeszcze w tym roku. Staramy się w każdym razie – mówiła Taraszkiewicz podczas przekazywania darów dla szpitala.
Sprzęt taki jak pompy infuzyjne, wenflony czy pulsoksymetry, bardzo nam się przyda, ponieważ dzieci otrzymujących chemioterapię jest dużo i wciąż dochodzą nowi pacjenci – przyznaje Ninela Irga-Jaworska, ordynator Oddziału Hematologii Dziecięcej UCK. – Sprzęt funkcjonuje więc non stop, tym samym się zużywa, a na zakup nowego potrzeba dużej sumy pieniędzy – dodaje.
Najpiękniejsze w działalności tej fundacji jest to, że jest to fundacja założona przez rodziców dzieci, które zakończyły już pomyślnie leczenie nowotworowe w naszym szpitalu.  Te wszystkie inicjatywy są na potrzeby dzieci, które aktualnie są leczone. Chciałabym podkreślić, jak wielki jest to dar serca – mówiła  ordynator Oddziału Hematologii Dziecięcej UCK.

Uroczystość przekazania sprzętu przez fundację ubarwił występ dzieci z koła teatralnego Bajkolandia z gdańskiej Szkoły Podstawowej nr 1, które przedstawiły „Bajkę o gęsim jaju”. Zebrane pieniądze przekazały na cele małych pacjentów. A na koniec swojego występu życzyły wszystkim dzieciom dużo zdrowia.

Oddział Hematologii Dziecięcej Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii gdańskiego UCK posiada 24 miejsca. Obecnie wszystkie są zajęte.

Dzięki naszej inicjatywie, jeszcze przed rejestracją fundacji, na oddział trafiły trzy nowe pompy infuzyjne – mówi Marta Czyż-Traszkiewicz, prezes Fundacji z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką . – Rejestrację zakończyliśmy w połowie września, a teraz do kliniki trafił kolejny, nowo kupiony przez fundację i sponsorów sprzęt.
Urszula Abucewicz
fot. Paweł Taraszkiewicz

FacebookUdostępnij